W mechanicznych systemach wentylacyjnych czerpnia powietrza może być także podłączona do istniejącej wentylacji wyposażonej między innymi w filtry, rekuperatory ciepła oraz inne elementy. Oferowana przez HVAC Ratherm podpora dachowa AHUBASE / AHUBASE FLEX to idealne rozwiązanie proponowane do montażu konstrukcji wsporczych pod urządzenia oraz instalacje znajdujące się na dachach płaskich i skośnych. Stabilność i równomierny rozkład obciążeń, który zapewnia podpora dachowa AHUBASE / AHUBASE FLEX pozwoli na prawidłowe zamontowanie czerpni powietrza.
Należy również mieć na uwadze, że czerpni powietrza nie możemy zamontować w dowolnym miejscu na ścianie lub dachu budynku.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czerpnia powietrza zgodnie z § 152 powinna być umiejscowiona: …
pkt. 3 ”Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i parkingów powyżej 20 stanowisk postojowych, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.
pkt 4. Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane, oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.”
Rodzaje czerpni powietrza
Wyróżniamy różne rodzaje czerpni powietrza w zależności od sposobu montażu, przeznaczenia.- Czerpnie powietrza ścienne
Instalowane są na elewacji budynków, czyli na jego ścianach zewnętrznych. Najczęściej czerpnie powietrza ścienne mają kwadratowy lub okrągły kształt, produkowane są ze stali. Tego rodzaju czerpnie powietrza montowane są w systemach central klimatyzacyjnych i central wentylacyjnych.central wentylacyjnych. Ich rola polega na zapobieganiu przedostania się do wentylacji budynków różnego rodzaju zanieczyszczeń bądź insektów. Aby czerpnie powietrza ścienne mogły pełnić tę funkcję zostały wyposażone w specjalną siatkę i żaluzje.
Czerpnie powietrza ścienne mogą być też wyposażone w rekuperację służącą także do odzyskiwania ciepła. Ten rodzaj czerpni powietrza stosowany jest w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach. Ma to na celu obniżenie zapotrzebowania na energię, która jest potrzebna do ogrzania lub chłodzenia obiektów. Z reguły czerpnie te składają się z dwóch różnych systemów wentylacyjnych, ponieważ zadaniem pierwszego jest odprowadzenie nieprzyjemnych zapachów np. z ubikacji czy kuchni a drugiego doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz do budynku. Zainstalowany w czerpni wymiennik ciepła, umożliwia utrzymanie komfortowej temperatury powietrza w obiekcie.
- Czerpnie powietrza dachowe
Przeważnie wykonywane są ze stali nierdzewnej, emaliowanej jednakże mogą być wykonane także z betonu czy tworzyw sztucznych. O wyborze materiału użytego do wykonania czerpni powietrza dachowych decyduje wiele czynników np. architektura budynku czy warunki klimatyczne. Sytuowane są na dachach budynków, jako zakończenie kanału wentylacyjnego. Czerpnie powietrza dachowe występują z reguły w różnych modelach, co umożliwia dopasowanie ich do kształtu dachów. Tak, jak czerpnie powietrza ścienne posiadają osłonę przed zanieczyszczeniami. Zaletą tych czerpni jest ich lokalizacja, ponieważ wykorzystywanie naturalnej siły wiatru ułatwia dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń w budynkach. Istotne znaczenie ma również dokładne zaprojektowanie i dopasowanie czerpni powietrza dachowych uwzględniając rozmiar budynku i jego przeznaczenie, tak, aby konkretne potrzeby obiektu w zakresie jakości powietrza zostały spełnione.
- Czerpnia powietrza gruntowa
Tego rodzaju czerpnia montowana jest na parterze budynku tuż przy samym gruncie. Takie umiejscowienie czerpni pozwala zaciągać powietrze o niższej temperaturze. Choć ten typ czerpni jest stosowany dosyć rzadko, to ma on swoje uzasadnienie w niektórych obiektach.
- Czerpnia powietrza wolnostojąca
Ten typ czerpni montowany jest na zewnątrz, w pewnej odległości od budynku. Stosowany jest w przypadkach gdy konstrukcja budynku nie umożliwia instalacji czerpni, lub gdy chcemy zminimalizować ryzyko zaciągania powietrza zapylonego.
Jaki rodzaj czerpni powietrza wybrać?
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najbardziej popularne są czerpnie powietrza dachowe, które montowane są najczęściej w obiektach przemysłowych i mieszkalnych. Wybór najlepszego typu czerpni jest jednak uzależniony od wielu parametrów, które należy wziąć pod uwagę.Funkcje czerpni powietrza
Czerpnie powietrza są jednym z elementów kompleksowego systemu wentylacyjnego. Są obecne zarówno w niewielkich budynkach mieszkalnych jak i dużych obiektach przemysłowych.- Dostarczanie powietrza
Jest to podstawowa i najważniejsza funkcji czerpni powietrza. Urządzenie to dostarcza nam świeże, przefiltrowane powietrze z otoczenia, które jest niezbędne do normalnego funkcjonowania całego obiektu.
- Ochrona kanałów wentylacyjnych
Czerpnie powietrza dzięki swojej budowie chronią kanał wentylacyjny obiektu przed dostawianiem się do niego deszczu, śniegu, gradu a także owadów, ptaków i gryzoni. Czerpnia powinna być także dobrze zabezpieczona przed działaniem silnego, porywistego wiatru.