Kilmatyzator nagłówek

CENTRALE PODWIESZANE XK-P – COMPLETE, READY TO USE

Optymalny system grzewczo – wentylacyjny:

Centrale wentylacyjne podwieszane XK-P zostały zaprojektowane dla montażu w strefie przysufitowej (przestrzeni międzystropowej) lub przestrzeniach podpodłogowych.

Centrale XK-P mogą być montowane w pozycji poziomej, leżącej, jak i pionowej.

Zastosowanie:

 • Obiekty o małej i średniej wielkości
 • Obiekty zabytkowe
 • Restauracje, kawiarnie, puby, sklepy, kina, garaże, hotele oraz biura.

Parametry typoszeregu:

 • Szeroki zakres wydajności 700-4200m3/h
 • 6 modeli urządzeń
 • Wentylatory EC w standardzie
 • Kompaktowe wymiary urządzeń
 • Możliwość konfiguracji przyłączy
 • Wysokosprawne moduły odzysku ciepła
Komaktowe centrale wenwnętrzne klimatyzacyjne

Kodyfikacja central podwieszanych XK-P

Schemat połączeń klimatyzatora centrali podwieszanej XK
 1. Wydajność powietrza: [700 [m3/h - 4200 [m3/h]
 2. Konfiguracja: N - nawiewna, NW - nawiewno-wywiewna, NWR - obrotowy odzysk ciepła, NWP –płytowy odzysk ciepła
 3. Rodzaj nagrzewnicy [ E-elektryczna, W wodna]
 4. Rodzaj chłodnicy [ F-freonowa, W wodna]
 5. Konfiguracja wylotów nawiewu i wywiewu: HH - czołowy, UU - górny, VV- dolny
Centrale podwieszane parametry

Zastosowanie central podwieszanych XK-P

Centrale podwieszane to specjalny typ central wentylacyjnych przeznaczonych do użycia wewnątrz budynku. Urządzenia oparte są na konstrukcji szkieletowej, monoblokowej na profilach aluminiowych. Niewielkie rozmiary i płaski kształt sprawia, że urządzenia mogą być montowane w strefie przysufitowej (także w sufitach podwieszanych i pod stropem), w przestrzeniach podpodłogowych lub innych tego typu miejscach. Centrale podwieszane to idealny wybór wszędzie tam gdzie powierzchnia użytkowa jest mocno ograniczona albo istniejące warunki zabudowy nie pozwalają na instalację klasycznych urządzeń (np. w obiektach zabytkowych).

Stosunkowo niewielkie wymiary, kompaktowa budowa i możliwość instalacji w niewielkiej przestrzeni, to główne atuty central podwieszanych Ratherm. Centralę XK-P można zamontować w niemalże każdej pozycji – leżącej, pionowej (z możliwością instalacji np. na ścianie) czy poziomej. Pozwala to jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń w danym budynku.

Urządzenia klimatyzacyjno – wentylacyjne Ratherm oprócz tego, iż dostarczają świeże powietrze do wnętrza budynku służą także do ogrzewania, chłodzenia, osuszania i filtrowania powietrza.

Izolacja termiczna i dźwiękowa

W przypadku wszelkich urządzeń montowanych wewnątrz budynku, maksymalne możliwe ograniczenie hałasu jest niezwykle istotne. Im ciszej urządzenia pracują, tym większy jest komfort użytkowania danego obiektu. Wszystkie produkowane przez nas centrale podwieszane, posiadają specjalną, kompaktową obudowę, która jest odpowiednio wyciszona. Obudowa redukuje poziom hałasu do minimum i zapewnia także izolację termiczną centrali.

Centrala podwieszana – odzysk ciepła

Jedną z ważniejszych funkcji centrali podwieszanych Ratherm jest możliwość odzysku ciepła. Dzięki niej urządzenie staje się znacznie bardziej efektywne energetycznie. Zużycie energii elektrycznej (lub gazu) jest wyraźne mniejsze, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne całego systemu.

Funkcja odzysku ciepła, w którą są wyposażone centrale wentylacyjne Ratherm mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Wymienniki płytowe

Odzysk ciepła możliwy jest dzięki zastosowaniu wymienników płytowych. Są to urządzenia zbudowane z aluminiowych płyt o wysokiej zdolności przewodzenia cieplnego. Ciepłe, „zużyte” powietrze, które usuwane jest z budynku, przechodząc przez wymiennik płytowy ogrzewa świeże powietrze zasysane z zewnątrz. Odpowiednia konstrukcja urządzenia uniemożliwia mieszanie się powietrza.

Wymienniki płytowe stosowane w centralach wentylacyjnych Ratherm posiadają zabezpieczenia, chroniące je przed zamarzaniem.

Funkcja bypass

W zależności od pory roku, warunków atmosferycznych i potrzeb użytkowników centrali, nie zawsze będzie nam zależało na dodatkowym ogrzaniu powietrza. Kiedy temperatura będzie optymalna pojawi się konieczność wyłączenia odzysku energii.

Automatyczna funkcja bypass zmienia drogę obiegu powietrza, omijając wymiennik ciepła. Powietrze jest po prostu usuwane z budynku i nie przechodzi przez wymiennik ciepła. Funkcja jest w pełni automatyczna, kontrolowana za pomocą oprogramowania centrali.

Wydajność odzysku ciepła centrali

Nominalna wydajność powietrza to parametr, który określa jak dużo metrów sześciennych powietrza w przeciągu jednej godziny pracy zostanie przetworzonych przez wymiennik płytowy używany przy odzysku ciepła. Dla centrali podwieszanych Ratherm ta wartość wynosi od 1000 m3 dla modelu XK 010 aż do 2800 m3 dla centrali XK 028.

Sprawność odzysku dla wydajności nominalnej wynosi 75% - 76%. Moc odzysku dla wydajności nominalnej zależna jest od modelu i wynosi od 13 kW do 36 kW dla największego urządzenia.

Rozmiar centrali

W zależności od potrzeb i preferencji naszych klientów oferujemy centrale podwieszane w czterech wariantach: XK 010, XK 016, XK 022, XK 028. Zakres wydajności poszczególnych urządzeń waha się od 600 m3/h (dla centrali XK 010) do aż 3000 m3/h (dla centrali XK 028). Jeżeli zastanawiasz się, która centrala będzie najlepszym wyborem, użyj naszego Programu Doboru Central lub skontaktuj się z naszym działem handlowym.

Spręż dyspozycyjny w centrali podwieszanej Ratherm

Podstawowym zadaniem centrali wentylacyjno–klimatyzacyjnej jest dostarczanie, świeżego, przefiltrowanego powietrza. Jego ilość jest ściśle uzależniona od maksymalnej wydajności urządzenia. Zakres sprężu dyspozycyjnego to bardzo ważny parametr, który ma bezpośredni wpływ na finalną wydajność centrali. Wartość ta, mówi nam jaka jest zdolność danego urządzenia do generowania ciśnienia dynamicznego.

Przepływ powierza w układzie wiąże się z oporami powstającymi przez tarcie i zawirowania. Ciśnienie dynamiczne, jest niezbędne do tego aby niwelować opory przepływu powietrza. Bez odpowiedniego poziomu sprężu dyspozycyjnego, centrala wentylacyjna nie mogłaby osiągnąć założonej wydajności.

W centralach wentylacyjnych podwieszanych XK-P Ratherm zakres sprężu wynosi od 150 Pa do 300 – 400 Pa (w zależności od urządzenia). Jest to optymalny poziom gwarantujący sprawne działanie centrali w każdych warunkach.

Wentylatory

W produkowanych przez nasz urządzeniach stosujemy wysokiej jakości wentylatory EC promieniowe. Wentylatory te cechują się wysoką wydajnością przy płynnej regulacji prędkości obrotowej a także niższym zużyciem energii. W przypadku central podwieszanych poziom hałasu ma jeszcze większe znaczenie niż w przypadku central wentylacyjnych montowanych na zewnątrz budynku. Aby zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki używania centrali Ratherm stosowane przez nas wentylatory nawiewne i wywiewne cechują się niskim poziomem hałasu.

Filtrowanie powietrza

Problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce nasila się w każdym okresie grzewczym. Pomimo różnych działań smog stanowi w dalszym ciągu bardzo poważne zagrożenie. Polskie powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Powietrze, które jest dostarczane przez centralę klimatyzacyjną Ratherm jest filtrowane poprzez zastosowanie filtrów klasy G4, M5, F7. Filtrowanie znacznie poprawia jakość dostarczanego do budynku powietrza, wpływając pozytywnie na komfort i zdrowie użytkowników obiektu.

Dowiedz się więcej

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Pracujemy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z nami Pobierz katalog
Systemy klimatyzacji ogrzewania wentylacji Logo

@2021 HVAC Ratherm. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych (w tym wentylacja przemysłowa).