Kilmatyzator nagłówek

Centrale wentylacyjne

COMPLETE, READY TO USE

W każdym budynku bez względu na jego wielkość odpowiednia wentylacja ma kluczowe znaczenie. Świeże powietrze jest niezbędne do tego aby możliwe było korzystanie z danego obiektu w sposób zdrowy i komfortowy.

W obiektach wielkokubaturowych takich jak na przykład hale produkcyjne, hale targowe, centra handlowe, duże obiekty przemysłowe, hale sportowe itd. zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest znacznie trudniejsze niż w przypadku małych budynków. Duża przestrzeń i znaczne zagęszczenie osób sprawia, że wentylacja w obiekcie wielkokubaturowym musi działać niezwykle sprawnie i efektywnie.

Centrale wentylacyjne Ratherm to urządzenia wyspecjalizowane w sprawnym i szybkim wentylowaniu obiektów wielkokubaturowych.

Zadania centrali wentylacyjnej

Centrale wentylacyjne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dużych obiektów. Ich podstawowym zdaniem jest sprawna wymiana powietrza. Świeże powietrze, tworzy odpowiedni klimat w budynku zapewniając odpowiedni komfort użytkownikom.

Klimatyzacja

W upalne dni centrale wentylacyjne często używane są także do chłodzenia powietrza. Produkowane przez nas urządzenia posiadają wielostopniowe układy sprężarek, które umożliwiają optymalizację zapotrzebowania na chłód. Klienci korzystający z produkowanych przez nas central wentylacyjnych nie muszą już najczęściej stosować dodatkowych urządzeń klimatyzacyjnych.

Funkcja klimatyzacji, w którą wyposażone są centrale wentylacyjne Ratherm oprócz poprawy komfortu użytkowników danego budynku, może być także niezbędna w danym projekcie budowlanym. Nasze urządzenia dzięki zintegrowanemu systemowi automatyki są w stanie utrzymywać określoną temperaturę przez określony czas. Istnieje także możliwość zaprogramowania godzin pracy centrali, dzięki czemu urządzenia mogą być włączane tylko wtedy gdy jest to potrzebne (np. w godzinach pracy firmy). Zaawansowana automatyka central wentylacyjnych RATHERM pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne (koszty energii elektrycznej i zużycia podzespołów urządzeń).

Aby schłodnienie powietrza do określonej temperatury było możliwe, bardzo ważny jest odpowiedni dobór centrali. Jedynie właściwie zaprojektowana i dobrana centrala będzie w stanie poradzić sobie z utrzymaniem zadanej temperatury, nawet w najbardziej upalne dni. Duże znaczenie ma tu m.in. moc urządzeń, rodzaj centrali, indywidualne parametry budynku / pomieszczenia w tym np. poziom promieniowania słonecznego, izolacja budynku, kubatura, liczba użytkowników, zacienienie, rozmieszczenie pomieszczeń, powierzchnia okien itd. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednie urządzenia, które w danym projekcie sprawdzą się najlepiej. Już dziś skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się więcej.

HVAC RATHERM – kim jesteśmy?

Jesteśmy w 100% polską firmą, która od ponad dekady zajmuje się produkcją i montażem central wentylacyjnych. Zrealizowaliśmy kilkaset projektów na terenie całej Polski (listę naszych realizacji znajdziesz tutaj). Naszymi klientami są m.in. centra handlowe, firmy usługowe, budowlane, zakłady produkcyjne, sklepy, kina, deweloperzy, instytucje publiczne i inne przedsiębiorstwa. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych i przemysłowych. Nasze biura regionalne znajdują się w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Katowicach (pełna lista biur regionalnych). Pracujemy na terenie całego kraju.

Filtrowanie powietrza

Jak wynika ze statystyk Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Produkowane przez nas centrale wentylacyjne posiadają odpowiednie filtry, które w znacznym stopniu poprawiają jakość powietrza dostarczanego do budynku. Powietrze jest oczyszczane, co przekłada się na komfort i zdrowie użytkowników obiektu.

Ponadto stosowane przez nas filtry redukują zanieczyszczenia mechaniczne pochodzące z zewnątrz (np. pył) co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zanieczyszczenie systemu wentylacji. Dzięki temu centrale wentylacyjne mogą działać sprawniej a koszty utrzymania całego systemu w dłuższym okresie są niższe.

Obiekt, który jest dobrze wentylowany jest znacznie mniej podatny na rozwój grzybów i bakterii. Filtry, w które są wyposażone urządzenia, istotnie zmniejszają liczbę alergenów podnosząc tym samym komfort użytkowników budynku.

Ogrzewanie

Jedną z ważniejszych funkcji systemu wentylacji jest ogrzewanie. To bardzo istotna pozycja w kosztach eksploatacyjnych każdego obiektu. Centrale wentylacyjne są w stanie dogrzewać powietrze dostarczane do budynku do wskazanej przez klienta temperatury.

Produkowane przez nas urządzenia posiadają nagrzewnicę gazową, wodną albo elektryczną. W zależności od potrzeb i preferencji naszego klienta, urządzenia mogą być skonfigurowane w najbardziej optymalny sposób.

Rekuperacja

To proces, który polega na częściowym odzysku ciepła, które w klasycznych rozwiązaniach zostało by utracone. Ciepło pochodzi z ogrzanego ale „zużytego” powietrza, które jest usuwane z systemu wentylacji. Zamiast pozbywać się tego ciepła, urządzenia z funkcją rekuperacji są w stanie odzyskać część tej energii. Stosowane przez nas wysokowydajne wymienniki odzysku ciepła i chłodu są w stanie obniżyć finalne zapotrzebowanie na energię nawet o kilkadziesiąt procent. Skuteczna rekuperacja znacznie zmniejsza wydatki na ogrzewanie i wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. W centralach Ratherm stosowane są urządzenia z płytkowym i obrotowym odzyskiem ciepła.

Optymalny dobór centrali wentylacyjnej

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które cechują się określonymi zaletami i wadami. To co w jednym projekcie może być zaletą, w innym może okazać się wadą. Właściwy dobór central wentylacyjnych jest kluczowy dla każdego projektu. Błędy popełnione na tym etapie mogą odbić się bardzo negatywnie na sposobie i kosztach funkcjonowania danego obiektu.

Projektując układ wentylacji, powinniśmy uwzględnić wiele czynników takich jak np. kubaturę budynku, bilans powietrza, parametry i miejsce montażu urządzeń, poziom generowanego hałasu itd.

Aby znacznie ułatwić Państwu zadanie przygotowaliśmy autorski Program Doboru Central Wentylacyjnych za pomocą którego w łatwy i szybki sposób będziecie Państwo w stanie dobrać odpowiednie urządzenia. Więcej informacji znajduje się tutaj: Program Doboru Central Wentylacyjnych.

Dowiedz się więcej

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Pracujemy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z nami
Systemy klimatyzacji ogrzewania wentylacji Logo

@2021 HVAC Ratherm. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych (w tym wentylacja przemysłowa).