Kilmatyzator nagłówek

CENTRALE Z WEWNĘTRZNYMI POMPAMI CIEPŁA XD-HP

XD-HP KOMPAKTOWE CENTRALE WEWNĘTRZNE

Centrale XD-HP posiadają innowacyjną pompę ciepła, w której cała moc pobierana przez sprężarki przekazywana jest na ciepło w okresie grzewczym. Współczynnik efektywności energetycznej inwerterowej pompy ciepła (COP) jest zbliżony do 5, tzn. że z 1 kW pobieranej mocy elektrycznej uzyskuje się do 5 kW mocy cieplnej. Dodatkowy wymiennik obrotowy nie pobiera praktycznie energii odzyskując od 75% do 85% ciepła. Latem pompa ciepła pracuje w trybie rewersyjnym chłodząc powietrze.

Funkcje i zastosowanie:

 • wentylacja,
 • filtracja, filtracja wtórna,
 • nagrzewanie, chłodzenie, osuszanie,
 • odzysk ciepła,
 • odzysk wilgoci,
 • chłodzenie,
 • rewersyjna, inwerterowa pompa ciepła

Zalety:

 • Wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie, odzysk energii – wszystko w jednym kompaktowym zespole,
 • Modułowa budowa zapewniająca łatwy i szybki montaż oraz uruchomienie urządzenia,
 • Wysoka efektywność energetyczna urządzenia z odzyskiem ciepła nawet do 85%
 • Wysoce zaawansowany system sterowania zabudowany w jednostce,
 • kompaktowe rozwiązanie,
 • Podzespoły renomowanych światowych producentów,
 • Możliwość współpracy z systemem BMS i zdalnej kontroli on-line
Kompaktowe centrale z wewnętrzną pompą ciepła
Schemat przyłączeń centrali wentylacyjnej z wewnętrzną pompą ciepła

XD-HP KOMPAKTOWE CENTRALE WEWNĘTRZNE

Wewnętrzne kompaktowe centrale klimatyzacyjne typu XD-HP w momencie dostarczenia stanowią kompletny, fabrycznie przetestowany, gotowy do całorocznej pracy system klimatyzacyjny, do którego należy jedynie przyłączyć instalację kanałową oraz doprowadzić zasilanie elektryczne. Centrale monoblokowe XD-HP są przewidziane głównie do całorocznej klimatyzacji obiektów komercyjnych, zabytkowych, czy kubaturowych, gdzie przewidziano montaż central wewnątrz obiektu.

Pompy ciepła oraz agregaty chłodnicze central XD-HP wyposażone są w inwerterowe sprężarki typu „scroll” z możliwością płynnej regulacji mocy w zakresie 0-100%. Powyższe rozwiązanie zapewnia dokładne dopasowanie mocy chłodniczej/grzewczej do bieżącego zapotrzebowania i oczekiwanego poziomu dokładności regulacji.

KODYFIKACJA CENTRAL XD-HP Z POMPAMI CIEPŁASchemat połączeń klimatyzatora centrali z wewnętrzną pompą ciepła

 1. Wydajność powietrza: [1500 - 23500 m3/h/100]
 2. Konfiguracja: NW - nawiewno-wywiewna, NWR - obrotowy odzysk ciepła,
 3. Rodzaj nagrzewnicy [ E-elektryczna, W wodna]
 4. Moc chłodnicza/grzewcza modułu pompy ciepła


Centrale z wewnętrzną pompą ciepła parametry

Centrale klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła

Każde urządzenie elektryczne podczas swojej pracy wydziela określoną ilość ciepła. W standardowych projektach to ciepło ulatuje zazwyczaj do atmosfery jest całkowicie i bezpowrotnie tracone.

Istnieją rozwiązania, które są w stanie skutecznie wykorzystywać tą energię cieplną. Odzysk ciepła przekłada się bezpośrednio na ekologię, niższe zużycie energii elektrycznej, niższe koszty eksploatacyjne.

Warto wspomnieć także o polskich i europejskich regulacjach prawnych, które kładą coraz większy nacisk na efektywność urządzeń i ekologie.

Pompa ciepła

Jednym ze sposobów odzysku ciepła jest zastosowanie wewnętrznej pompy ciepła, która przekazuje ciepło wytworzone przez sprężarkę do ogrzania powietrza dostarczonego do budynku. W klasycznej centrali to energia cieplna zostałaby utracona. W centralach Ratherm XD-HP to ciepło jest wykorzystywane.

Centrale wyposażone w wewnętrzną pompę ciepła, które są w naszej ofercie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Latem chłodzi, zimą grzeje

Latem ogrzewanie powietrza nie ma zazwyczaj sensu, a pojawia się konieczność jego schłodzenia. Z roku na roku, lata są coraz gorętsze z czym układy klimatyzacji muszą sobie radzić. Im większa różnica temperatur, tym większe jest zapotrzebowanie energetyczne urządzeń wentylacyjno - klimatyzacyjnych.

Tutaj także rozwiązaniem redukującym zużycie energii a tym samym koszty jest wewnętrzna pompa ciepła. Latem pompa ciepła zastosowana w centralach Ratherm ustawiana jest w tryb rewersyjny. Oznacza, to że zamiast ogrzewać, zaczyna chłodzić powietrze. Także i w tym przypadku energia, która zostałaby bezpowrotnie utracona, jest ponownie wykorzystywana.

Innowacyjne produkty najwyższej jakości

Ratherm to jeden z największych w Polsce producentów central wentylacyjno – klimatyzacyjnych. Stosujemy innowacyjne rozwiązania, cały czas zwieszamy jakość naszych produktów a także ich możliwości. Stosując wewnętrzną pompę ciepła dbamy o to aby koszty eksploatacyjne urządzeń były jak najniższe a ich efektywność jak najwyższa.

Szczególną uwagę przykładamy do trwałości i niezawodności rozwiązań. Dbamy o to aby nasze centrale były niezawodne a ich okres eksploatacji był jak najdłuższy. Do ich budowy stosujemy wyłącznie najlepszej jakości podzespoły znanych światowych producentów.

Dowiedz się więcej

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Pracujemy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z nami Pobierz katalog
Systemy klimatyzacji ogrzewania wentylacji Logo

@2019 HVAC Ratherm. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych.