Kilmatyzator nagłówek

CENTRALE Z WEWNĘTRZNYMI POMPAMI CIEPŁA XD-HP

XD-HP KOMPAKTOWE CENTRALE WEWNĘTRZNE

Centrale XD-HP posiadają innowacyjną pompę ciepła, w której cała moc pobierana przez sprężarki przekazywana jest na ciepło w okresie grzewczym. Współczynnik efektywności energetycznej inwerterowej pompy ciepła (COP) jest zbliżony do 5, tzn. że z 1 kW pobieranej mocy elektrycznej uzyskuje się do 5 kW mocy cieplnej. Dodatkowy wymiennik obrotowy nie pobiera praktycznie energii odzyskując od 75% do 85% ciepła. Latem pompa ciepła pracuje w trybie rewersyjnym chłodząc powietrze.

Funkcje i zastosowanie:

 • wentylacja,
 • filtracja, filtracja wtórna,
 • nagrzewanie, chłodzenie, osuszanie,
 • odzysk ciepła,
 • odzysk wilgoci,
 • chłodzenie,
 • rewersyjna, inwerterowa pompa ciepła

Zalety:

 • Wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie, odzysk energii – wszystko w jednym kompaktowym zespole,
 • Modułowa budowa zapewniająca łatwy i szybki montaż oraz uruchomienie urządzenia,
 • Wysoka efektywność energetyczna urządzenia z odzyskiem ciepła nawet do 85%
 • Wysoce zaawansowany system sterowania zabudowany w jednostce,
 • kompaktowe rozwiązanie,
 • Podzespoły renomowanych światowych producentów,
 • Możliwość współpracy z systemem BMS i zdalnej kontroli on-line
Kompaktowe centrale z wewnętrzną pompą ciepła
Schemat przyłączeń centrali wentylacyjnej z wewnętrzną pompą ciepła

XD-HP KOMPAKTOWE CENTRALE WEWNĘTRZNE

Wewnętrzne kompaktowe centrale klimatyzacyjne typu XD-HP w momencie dostarczenia stanowią kompletny, fabrycznie przetestowany, gotowy do całorocznej pracy system klimatyzacyjny, do którego należy jedynie przyłączyć instalację kanałową oraz doprowadzić zasilanie elektryczne. Centrale monoblokowe XD-HP są przewidziane głównie do całorocznej klimatyzacji obiektów komercyjnych, zabytkowych, czy kubaturowych, gdzie przewidziano montaż central wewnątrz obiektu.

Pompy ciepła oraz agregaty chłodnicze central XD-HP wyposażone są w inwerterowe sprężarki typu „scroll” z możliwością płynnej regulacji mocy w zakresie 0-100%. Powyższe rozwiązanie zapewnia dokładne dopasowanie mocy chłodniczej/grzewczej do bieżącego zapotrzebowania i oczekiwanego poziomu dokładności regulacji.

KODYFIKACJA CENTRAL XD-HP Z POMPAMI CIEPŁASchemat połączeń klimatyzatora centrali z wewnętrzną pompą ciepła

 1. Wydajność powietrza: [1500 - 23500 m3/h/100]
 2. Konfiguracja: NW - nawiewno-wywiewna, NWR - obrotowy odzysk ciepła,
 3. Rodzaj nagrzewnicy [ E-elektryczna, W wodna]
 4. Moc chłodnicza/grzewcza modułu pompy ciepła


Centrale z wewnętrzną pompą ciepła parametry

Centrale klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła

Każde urządzenie elektryczne podczas swojej pracy wydziela określoną ilość ciepła. W standardowych projektach to ciepło ulatuje zazwyczaj do atmosfery jest całkowicie i bezpowrotnie tracone.

Istnieją rozwiązania, które są w stanie skutecznie wykorzystywać tą energię cieplną. Odzysk ciepła przekłada się bezpośrednio na ekologię, niższe zużycie energii elektrycznej, niższe koszty eksploatacyjne.

Warto wspomnieć także o polskich i europejskich regulacjach prawnych, które kładą coraz większy nacisk na efektywność urządzeń i ekologie.

Pompa ciepła

Jednym ze sposobów odzysku ciepła jest zastosowanie wewnętrznej pompy ciepła, która przekazuje ciepło wytworzone przez sprężarkę do ogrzania powietrza dostarczonego do budynku. W klasycznej centrali to energia cieplna zostałaby utracona. W centralach Ratherm XD-HP to ciepło jest wykorzystywane.

Centrale wyposażone w wewnętrzną pompę ciepła, które są w naszej ofercie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Latem chłodzi, zimą grzeje

Latem ogrzewanie powietrza nie ma zazwyczaj sensu, a pojawia się konieczność jego schłodzenia. Z roku na roku, lata są coraz gorętsze z czym układy klimatyzacji muszą sobie radzić. Im większa różnica temperatur, tym większe jest zapotrzebowanie energetyczne urządzeń wentylacyjno - klimatyzacyjnych.

Tutaj także rozwiązaniem redukującym zużycie energii a tym samym koszty jest wewnętrzna pompa ciepła. Latem pompa ciepła zastosowana w centralach Ratherm ustawiana jest w tryb rewersyjny. Oznacza, to że zamiast ogrzewać, zaczyna chłodzić powietrze. Także i w tym przypadku energia, która zostałaby bezpowrotnie utracona, jest ponownie wykorzystywana.

Wydajność

Jednym z wielu czynników charakteryzujących centrale Ratherm z pompą ciepła XD-HP jest bardzo dobra nominalna wydajność powierza dla odzysku ciepła. Nasze urządzenia w zależności od modelu są w stanie przetworzyć od 2500 m3 do 23500 m3/h . Zakres moc grzewczej modułów HP wynosi od 6 do 78kW. Sprawność odzysku dla wydajności nominalnej wynosi aż 73% - 78%. Moc odzysku ciepła przy wydajności nominalnej wynosi od 33 kW dla centrali wentylacyjnej XD-HP 025 aż do 286 kW dla centrali XD-HP 225.

Nagrzewnica gazowa i elektryczna

W zależności od potrzeb i preferencji naszego klienta produkowane przez nas centrale wentylacyjne mogą posiadać nagrzewnicę gazową albo wodną. Moc nagrzewnicy gazowej w zależności od modelu centrali waha się od 15 kW aż do 212 kW. W przypadku nagrzewnicy wodnej moc wynosi od 12,6 kW do 188,4 kW.

Nagrzewnica wodna posiada odpowiednie zabezpieczenia przed zamarzaniem. Automatyka centrali wentylacyjnej dba to aby woda znajdująca się w układzie nie zamarzła.

Płynna regulacja mocy

Warto podkreślić, że nagrzewnice wodne i gazowe posiadają płynną regulację mocy w zakresie od 10% do 100%. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne dopasowanie mocy chłodniczej lub grzewczej do potrzeb i oczekiwań klienta. W przypadku nagrzewnicy gazowej istnieje także możliwość instalacji dwu stopniowej regulacji.

Filtrowanie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to duży problem. Wiele czynników sprawia, że powietrze w naszej części kontynentu należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że jedną z głównych przyczyny przedwczesnych śmierci w Polsce w ostatnich latach jest właśnie smog (więcej informacji: http://www.nfz.gov.pl/o-nfz/publikacje).

Jednym ze sposobów poprawiania jakości powietrza w budynkach jest filtracja. Wszystkie produkowane przez nas urządzania wstępnie filtrują powietrze wpływając na jego jakość. Centrale wentylacyjne Ratherm wyposażone są w filtry klasy: G4, M5, F7, opcjonalnie F9. Aby dowiedzieć się więcej o stosowanych przez nas rozwiązaniach poprawiających jakość powietrza w budynku, już dziś skontaktuj się z naszym działem handlowym.

Konstrukcja centrali XD-HP Ratherm

Produkowane przez nas centrale XD-HP posiadają budowę szkieletową, co niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim tego typu centrala jest znacznie łatwiejsza w serwisowaniu gdyż dostęp do jej wnętrza jest bardzo wygodny. Profile centrali wykonane są z lekkiego i zarazem wytrzymałego aluminium. Dzięki konstrukcji szkieletowej całe urządzenie jest bardzo wytrzymałe a zarazem stosunkowo lekkie.

Izolacja obudowy centrali

Aby zapewnić jak najlepsze właściwości centrali, szkielet wypełniony jest 50 milimetrową warstwą izolacji z wełny mineralnej. Ten niepalny materiał sprawia, że poziom hałasu pracującej centrali jest znacznie niższy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tego typu central, które instalowane są wewnątrz budynków. Dobra izolacja akustyczna znacznie poprawia komfort użytkowania centrali i całego budynku, w którym taka centrala pracuje.

Zastosowana wełna mineralna stanowi także izolację cieplną. Właściwa izolacja termiczna ogranicza w znacznym stopniu straty ogrzewania / chłodzenia zwiększając tym samym wydajność centrali i ograniczając koszty eksploatacyjne. Dobrze zaizolowana obudowa redukuje przenikalność energii cieplnej z zewnątrz i do wewnątrz centrali.

Klasa izolacji cieplnej według normy PN-EN 1886 dla obudowy wynosi T3. Klasa TB3, którą objęte są centrale Ratherm świadczy o dobrej ochronie przed występowaniem mostków cieplnych, które mają negatywny wpływ na ogólną izolacyjność central.

Panele z ALUZINK

Zewnętrzne poszycie profilu szkieletowego stanowią panele wykonane z blachy typu ALUZINK. To wytrzymała blacha stalowa, która jest pokryta z obydwu stron stopem cynku i aluminium. Taka warstwa ochronna sprawia, że blacha jest bardzo odporna na korozję. Ma to szczególne znaczenie w miejscach, w których wilgotność powietrza utrzymuje się na podwyższonym poziomie, w tym wewnątrz budynków.

Waga urządzenia

Centrale Ratherm dzięki obudowie szkieletowej są stosunkowo lekkie. Produkujemy urządzenia ważące od 970 kg dla centrali XD-HP 025 do 2850 kg dla największej centrali XD-HP 225.

Innowacyjne produkty najwyższej jakości

Ratherm to jeden z największych w Polsce producentów central wentylacyjno – klimatyzacyjnych. Stosujemy innowacyjne rozwiązania, cały czas zwieszamy jakość naszych produktów a także ich możliwości. Stosując wewnętrzną pompę ciepła dbamy o to aby koszty eksploatacyjne urządzeń były jak najniższe a ich efektywność jak najwyższa.

Szczególną uwagę przykładamy do trwałości i niezawodności rozwiązań. Dbamy o to aby nasze centrale były niezawodne a ich okres eksploatacji był jak najdłuższy. Do ich budowy stosujemy wyłącznie najlepszej jakości podzespoły znanych światowych producentów.

Dowiedz się więcej

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Pracujemy na terenie całej Polski.
Skontaktuj się z nami Pobierz katalog
Systemy klimatyzacji ogrzewania wentylacji Logo

@2021 HVAC Ratherm. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych (w tym wentylacja przemysłowa).