Wentylacja jest jednym z najważniejszych systemów każdego budynku. Odpowiada ona za jakość dostarczonego powietrza. Dzięki niej osoby przebywające wewnątrz budynku mogą w nim funkcjonować. Wentylacja służy także do filtrowania pobranego i odprowadzania zużytego już powietrza. Inną ważną funkcją central wentylacyjnych jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza.

Dobór właściwych urządzeń wentylacyjnych jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed projektantami czy specjalistami z branży HVAC. Skutki błędnych decyzji mogą być bardzo dotkliwe.

O to kilka przykładów:
  1. Niewystarczająca wydajność
    Błędnie dobrany system central wentylacyjnych może cechować się niewystającą wydajnością obróbki powietrza. Brak zachowania odpowiednich parametrów powietrza jest nie tylko niezgodny z prawem, ale może wpływać także na komfort jak i bezpieczeństwo użytkowników danego obiektu. Urządzenia muszą mieć odpowiednią moc i wydajność, aby móc dostarczyć świeże powietrze do każdego pomieszczenia w budynku.
  2. Brak optymalizacji
    Jeżeli system wentylacji nie będzie odpowiednio zaprojektowany i zoptymalizowany może przyczyniać się do generowania zbyt dużych, niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych. Dobrze dobrana centrala wentylacyjna zapewnia niższe wydatki na energię.

    Inwestorzy bardzo często w początkowej fazie projektowania chcą dysponować centralami wentylacyjnymi o jak największej mocy. Wiąże się to jednak ze znacznie większymi kosztami eksploatacyjnymi, szczególnie ze zużyciem energii elektrycznej lub gazu. Z uwagi na ekologię i rosnące ceny paliw, optymalizacja centrali wentylacyjnej jest więc bardzo istotna.

    Optymalizacja nie polega wyłącznie na doborze odpowiedniej mocy. To także dobór najlepszych w danej sytuacji urządzeń, wyposażenia, podzespołów oraz rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych (ważna jest tu przede wszystkim długość kanałów i rozkład ciśnień) czy samych central.

  3. Brak planowania na przyszłość
    W kontrze do poprzedniego punktu brak planowania na przyszłość może także okazać się bardzo kosztowny. Jeżeli już na etapie planowania instalacji wentylacyjnej wiemy, że w przyszłości zapotrzebowanie na wentylację wzrośnie (np. budynek zostanie przebudowany albo rozbudowany, zmieni się zakres działalności prowadzonej w budynku, zwiększy się liczba pracowników, klientów itd.) to warto uwzględnić to w tworzonym projekcie. Odpowiednie planowanie, także z myślą o przyszłości z pewnością przełoży się na znaczne zmniejszenie późniejszych kosztów modyfikacji / rozbudowy instalacji wentylacyjnej.

    Specjaliści z firmy HVAC Ratherm mogą pomóc Ci zaplanować centralę także z uwzględnieniem przyszłych potrzeb. Pomagamy naszym Klientom redukować koszty i oszczędzamy ich czas. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy serdecznie do kontaktu.

  4. Zbyt duży hałas
    Źle dobrana i zaplanowana centrala wentylacyjna może powodować nadmierny hałas. Każde mechaniczne urządzenie wentylacyjne będzie wydzielać określone dźwięki podczas swojej pracy. Dobrze dobrana centrala wentylacyjna, która zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu, będzie praktycznie niesłyszalna dla użytkowników danego obiektu.

    W skrajnych sytuacjach hałas może także powstawać w samej instalacji HVAC. Może to być związane ze zbyt dużą prędkością powietrza, które porusza się wewnątrz instalacji. Tego typu dźwięki mogą być także bardzo uciążliwe dla użytkowników danego obiektu. Odpowiednio dobrana i zaprojektowana centrala wentylacyjna powinna zapewniać prawidłowy poziom hałasu powietrza zarówno w kanałach wentylacyjnych, jak i na zewnątrz obudowy.

    Hałas w centrali wentylacyjnej może pochodzić jeszcze z wielu innych miejsc. Wibracje, zużyte łożyska albo uszkodzone elementy mechaniczne. HVAC Ratherm dysponuje własnym serwisem central wentylacyjnych, a razie potrzeby nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.

  5. Niewystarczający odzysk ciepła
    Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji instalacji HVAC jest zastosowanie urządzeń z możliwością odzyskiwania ciepła.

    W klasycznej wentylacji mechanicznej, w której nie mamy rekuperacji, zużyte powietrze jest po prostu odprowadzane z budynku. Takie powietrze ma odpowiednią temperaturę - bardzo często zostało wcześniej ogrzane. W związku z tym, że ogrzewanie to jeden z największych kosztów eksploatacyjnych budynku, wykorzystywanie tej energii jest niezwykle zasadne.

    Rozwiązaniem tego problemu jest moduł odzysku ciepła zastosowany w centralach wentylacyjnych HVAC Ratherm (np. w produkowanej przez nas centrali monoblokowej XD). To urządzenie wykorzystuje ciepło zawarte w zużytym, odprowadzanym powietrzu, do ogrzania świeżego, nowego powietrza, które jest doprowadzane do budynku. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na ogrzewanie. Rekuperacja nie zastąpi całkowicie ogrzewania, ale wpływa bardzo odczuwalnie na zmniejszenie wydatków.

    Do omawianych tutaj błędnych decyzji należy zaliczyć wykorzystywanie urządzeń, które nie mają odzysku ciepła, a który z powodzeniem mógłby zostać zastosowany. To zupełnie niepotrzebna strata energii.

    Rekuperacja ma także bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie przekłada się bezpośrednio na niższe zużycie energii a tym samym na mniejsze zanieczyszczenie powietrza powodowane spalaniem paliw kopalnych.


Monoblokowe centrale wentylacyjne a także centrale gazowe, czy centrale kompaktowe produkowane przez HVAC Ratherm mogą być instalowane na dachu budynku. Dzięki temu oszczędzamy przestrzeń użytkową, która musiałaby być standardowo zajęta przez centralę. Ponadto wyraźnie redukujemy słyszalny hałas. Konstrukcja produkowanych przez nas urządzeń jest wyposażona w odpowiednie rozwiązania, które dodatkowo redukują dźwięki pracującej centrali.

Program doboru central wentylacyjnych HVAC Ratherm

Jeżeli szukasz wygodnego narzędzia, które w precyzyjny sposób pomoże Ci dobrać odpowiednie urządzenia do danej inwestycji zapoznaj się z naszym programem doboru central wentylacyjnych. To wygodna i prosta w obsłudze aplikacja, która jest przeznaczona głównie dla projektantów, firm instalacyjnych i specjalistów HVAC. Program umożliwia dobór centrali w czterech prostych krokach. Prosta i czytelna nawigacja a także gotowe zestawy central wraz z aplikacjami automatyki to główne wyróżniki naszego konfiguratora central HVAC. Aplikacja pozwala w łatwy sposób porównać konkretne urządzenia. Wyniki pracy można wygenerować do formatu PDF. Narzędzie powstało na bazie kilkunastu lat doświadczeń w branży HVAC. Więcej informacji o naszym konfiguratorze znajdziesz w zakładce: konfigurator central wentylacyjnych.
Systemy klimatyzacji ogrzewania wentylacji Logo

@2021 HVAC Ratherm. Specjalizujemy się w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych obiektów wielkogabarytowych (w tym wentylacja przemysłowa).