1. O nas
  2. Aktualności
  3. Aktualności branżowe
  4. Najczęstsze błędy przy projektowaniu i dobieraniu systemów wentylacyjnych

Najczęstsze błędy przy projektowaniu i dobieraniu systemów wentylacyjnych

 

W obiektach wielkokubaturowych – magazynach wysokiego składowania, biurowcach czy galeriach handlowych, kluczową rolę pełni dobry projekt systemu wentylacji mechanicznej. Jako polski producent central wentylacyjnych, udało nam się zidentyfikować kilka najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu i wykonywaniu takiej instalacji. Zły dobór wydajności, pominięcie zmiennego obciążenia cieplnego w różnych strefach obiektu, niewykorzystanie potencjału odzysku ciepła, utrudnianie dostępu serwisowego czy brak integracji z istniejącym systemem BMS.

 

 

Wydajność – podstawowy parametr

 

Wentylacja mechaniczna, oparta o centrale wentylacyjne powinna być projektowana w sposób optymalny dla każdego elementu – urządzenie nie powinno być przeciążone lub przewymiarowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na serce systemu, czyli właśnie na centrale wentylacyjne. Projektowanie zbyt małej wydajności prowadzi do nieskutecznej wentylacji – powietrze jest np. duszne, zabrudzone i nie spełnia wymogów temperaturowych. Zbyt duża wydajność systemu wentylacji, to m.in. przewymiarowanie wszystkich elementów wentylacji, a co za tym idzie zwiększone koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

 

 

Zmienne obciążenie i strefy obiektu

 

W trakcie projektowania wentylacji mechanicznej należy pamiętać, że duży obiekt taki jak hala produkcyjna może mieć różne wymagania co do komfortu cieplnego. Obciążenie może zmieniać się w ciągu doby i może być różne w zależności od strefy. Pominięcie tego faktu skutkuje wentylacją, chłodzeniem i ogrzewaniem niedopasowanym do realnych wymagań. Prowadzi to np. do frustracji niedogrzanych lub wychłodzonych pracowników, do zaburzenia warunków procesów produkcyjnych i często do niepotrzebnych kosztów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie central wentylacyjnych lub central klimatyzacyjnych o zaawansowanych możliwościach regulacji lub takich systemów jak VAV, CAV.

 

 

Skomplikowana sieć kanałów wentylacyjnych

 

Istnieje wiele czynników, z powodu których instalacja kanałowa, z którą współpracują centrale wentylacyjne lub klimatyzacyjne powinna być jak najprostsza. W trakcie projektowania zapomina się jednak o ważnym czynniku, który może skomplikować instalacje na samym końcu inwestycji – o jej otoczeniu. W trakcie projektu warto dokładnie przenalizować, czy nasze kanały wentylacyjne nie będą musiały „walczyć” o miejsce z innymi elementami konstrukcyjnymi obiektu. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest też wentylacja bezkanałowa.

 

 

 

 

Odzysk ciepła

 

Stosowanie odzysku ciepła w centrali wentylacyjnej to dzisiaj obowiązek prawny. Odzysk ciepła jest jednak czymś więcej niż metodą spełnia wymagań przepisów i norm. Wysokowydajny odzysk ciepła to dzisiaj element znacząco ograniczający zużycie energii w centralach. Takie systemy jak wymienniki obrotowe, krzyżowe przeciwprądowe to rekuperatory, których sprawność odzysku ciepła może dochodzić do 95%. Dobrze dobrany wymiennik odzysku ciepła może zmienić obraz kosztów obiektu i znacząco obniżać rachunki za jego użytkowanie.

 


Serwis central wentylacyjnych

 

Wentylacja mechaniczna opiera się głównie o centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Projektując takie systemy zwracamy uwagę na finalny koszt wykonania, a często zapominamy o analizie kosztów eksploatacji, a w szczególności o kosztach związanych z przestojami firmy. Jeżeli centrala wentylacyjna jest elementem niezbędnym do zapewnienia utrzymania ruchu, należy poznać koszt godzinnego przestoju np. linii produkcyjnej. Mając te dane uświadamiamy sobie, jak ważne jest zachowanie odpowiedniego dostępu oraz przestrzeni serwisowej do centrali wentylacyjnej, aby wszystkie prace trwały jak najkrócej.

 

 

Korzystanie z systemów automatyki budynkowej BMS

 

Jeżeli obiekt wyposażony jest w system BMS, warto przeanalizować podłączenie do niego wszystkich urządzeń, które mają taka możliwość. Centrale klimatyzacyjne i wentylacyjne często mogą współpracować w ten sposób. Jako producent central jesteśmy przekonani, że pomimo zaawansowanej automatyki, w która wyposażamy nasze urządzenia – dopiero integracja z systemem BMS pozwala na rozwinięcie jej pełni możliwości i wykorzystanie chociażby do zaawansowanej automatyzacji pracy.

 

 


Błędy w wentylacji – na co zwrócić uwagę?

 

Przedstawione powyżej błędy nie wyczerpują tematu, jednak są to najczęściej obserwowane przez nas zjawiska. Jako producent zbieramy te doświadczenia i dzielimy się nimi – bo w obiektach o dużych kubaturach małe błędy decydują o wielkich pieniądzach, które tracimy w rachunkach, naprawach i reklamacjach, a które możemy zatrzymać, korzystając z doświadczenia innych.